4 Mój pies wskakuje na ludzi

     Większość szczeniąt (a także spora część dorosłych psów) ma denerwujący zwyczaj obskakiwania ludzi, z którymi się witają. Celem tego wskakiwania jest dosięgnięcie twarzy witanego – dla szczeniąt zarówno twarz ludzka, jak i pysk innego psa, są miejscami intensywnego kontaktu, o dużym znaczeniu dla zachowań społecznych. Takie zachowanie szczeniaka ma swą genezę w zachowaniu wilków. Młode wilczki, kiedy już zaczną jeść mięso, liżą pyski dorosłych osobników, a te reagują na taki bodziec zwracając nadtrawione mięso. Z czasem lizanie pyska nabiera bardziej ogólnego znaczenia, stając się wyrazem podporządkowania.
Bez względu na to, jakie jest znaczenie wskakiwania na ludzi, jest to zachowanie trudne do zaakceptowania, a nawet potencjalnie niebezpieczne. Kiedy mały piesek skacze na dorosłego, to pół biedy, choć chyba nie ma wielu ludzi, którzy lubią być pobrudzeni psimi łapami. Gorzej, gdy tak zachowuje się pies większych gabarytów, a zupełnie niedobrze, gdy potężne psisko skacze na dziecko lub osobę starszą. Najlepiej więc ukrócić takie zachowanie już na samym początku.

A oto kilka rad:
1. Nigdy nie pozwalaj szczeniakowi na siebie skakać. Inaczej trudno mu będzie zrozumieć, dlaczego może w ten sposób witać się z tobą, a z innymi już nie. Konsekwencja to podstawa!
2. Gdy szczeniak wskoczy na ciebie, chwyć go mocno za przednie łapy i przytrzymaj w tej pozycji, aż poczuje się w niej niewygodnie. Pamiętaj, aby nie okazywać złości! Po krótkim czasie szczeniak zacznie protestować i będzie próbował się wyrwać. Dopiero po chwili opuść go delikatnie na ziemię i doprowadź do pozycji siedzącej. Po paru takich doświadczenia psiak powinien w znacznym stopniu stracić animusz.
3. Inny sposób to wyciągnięcie dłoni i rozpostarcie jej przed nosem szczeniaka, który właśnie zbiera się do podskoku. Twoja ręka powstrzyma go od skakania, a jednocześnie będzie komendą „siad”.
4. Obskakiwanie ma najczęściej miejsce przy powitaniach. Dlatego też musisz nauczyć psa innego sposobu witania się – zarówno z tobą, jak i z innymi ludźmi. Gdy szczeniak podbiegnie, aby się przywitać, przykucnij przy nim, doprowadź do pozycji siedzącej i lekko, bez nadmiernej euforii głaszcz go przez parę sekund.
Podczas witania gości, podprowadź psa na smyczy, każ mu usiąść w pewnej odległości i wtedy dopiero poproś, aby gość do niego podszedł. Gdy szczeniak będzie chciał wskoczyć, szarpnij za smycz. Kiedy (nareszcie?) spokojnie podda się pieszczocie gościa, pochwal go entuzjastycznie.
Opublikowano przez: Aleksandra Barkas
Data publikacji w serwisie: 2007-10-20
WWW: http://www.akita.inus.pl