2 Tyrozyna a barwa włosa
Barwa sierści psa związana jest z obecnością pigmentu – melaniny, odkładanego w melanocytach podczas wzrostu włosa. Zawartość tego pigmentu jest uwarunkowana genetycznie: melanina odkładana jest w mniejszej lub większej ilości na całej długości włosa, w zależności od rasy oraz cech indywidualnych.
Na syntezę melaniny wpływa tyrozyna, która jest tzw. aminokwasem względnie egzogennym. Znaczy to, że może być wytwarzana w organizmie psa, ale tylko z innych aminokwasów. Często się jednak zdarza tak, że synteza ta jest niewystarczająca z bardzo zwyczajnych powodów – zwiększonej aktywności psa czy występowania sytuacji stresowych. Niedobór tyrozyny objawia się słabszym wybarwieniem, co jest szczególnie widoczne w przypadku ciemnej sierści, powodując tzw. syndrom czerwonego włosa.
Podczas wzrostu, szczenięta potrzebują dwa razy więcej tyrozyny, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu i w pełni ujawnić potencjał genetyczny decydujący o barwie włosa. Dodatek wolnej tyrozyny (L-tyrozyny) pokrywa zapotrzebowanie szczeniąt na ten aminokwas oraz pomaga zachować intensywną barwę sierści u psów dorosłych. Na rynku istnieje szereg specjalistycznych karm renomowanych firm, które zawierają tę formę tyrozyny. Naturalnym źródłem tyrozyny są produkty mięsne i drobiowe, lecz aminokwasy występują w nich w formie związanej, czyli mniej aktywnej.
Należy jednak pamiętać, że czerwienienie sierści może mieć też inne przyczyny:
1. Czynniki ogólnoustrojowe
• Niedobór miedzi – naturalne źródła: cielęcina, kasza gryczana, żółtka jaj;
• Anemia (występuje niezmiernie rzadko) –czerwienienie sierści dotyka psy o jasnym umaszczeniu.
2. Substancje obce na sierści
• Szampony – zawierają insektycydy, które mają wpływ na barwę włosa;
• Promienie UV – poczerwienienie futra dookoła oczu na skutek naświetlenia słonecznego często występuje u małych psów z białą sierścią;
• Porfiryna – substancja obecna w ślinie i łzach psów. Psy cierpiące na alergię często się liżą, porifiryna dostająca się na sierść wraz ze śliną, może wywołać zmiany barwnikowe.
3. Inne: Jeśli pies ma czarne futro, to może być to inny powód. Porady dotyczące starszej sierści u psów mówią, że jeśli sierść nie zostanie zrzucona wystarczająco wcześnie, nabierze czerwony odcień. Gdy pies zrzuci futro, kolor powróci do naturalnego.
Na koniec trzeba jeszcze obalić jeden z mitów dotyczących czerwienienia włosa. Obecność miazgi buraczanej w pokarmie nie ma wpływu na kolor skóry bądź sierści psa!