12 Dogo canario-pres knaryjski-presa

     WYGLĄD RASY
Są pewne ustalone cechy rasy, które poprzez odpowiedni dobór partnerów możemy utrwalić lub eliminowac. Nie znając przodków posiadanego psa, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wyglądu szczeniąt, jakie może on po sobie pozostawić. Dopiero odpowiednie dopasowanie do siebie całych rodowodów zaowocuje. Presa Canario ma swój typowy wyraz, czego nie da się opisać poprzez wzorzec. Podczas oceny tego psa na wystawie należy zwrócić baczną uwagę na budowe, temperament i charakter, które powinny być w doskonałych proporcjach. Presa wchodząc na ring już okazuje swoje cechy. Wprowadzając samca na prezentacje widzimy wyraźne zainteresowanie otoczeniem. Jego arogancja jest wyraźnie wyeksponowana. Idzie dumnie z ogonem podniesionym do góry i bacznie obserwuje całe otoczenie. Jego groźne i przenikliwe spojrzenie sprawia ze pozostajemy w bezruchu. Widzac drugiego samca, szczeknieciem lub warknięciem zaznacza swoja obecność i podkreśla pewność siebie. Te wydawane odgłosy są pojedyncze nigdy nadmierne lub ciągle. Presa nie jest psem hałaśliwym, a gdy szczeka to po to, aby uprzedzić o swojej obecności.

Oceniając Prese należy pamiętać o konieczności przestrzegania kolejności najważniejszych elementów budowy:
- głowa o odpowiednim przełomie, kształcie i proporcjach
- klatka piersiowa głęboka i szeroka możliwie jak najbardziej linia grzbietu wyższa w kierunku zadu - ukątowanie kończyn
- umaszczenie i waga
- temperament, opanowanie i powaga

JAKA JEST PRESA?
Budowa jest podstawa presy i stanowi o jej sile. Jest to pies średni, zwarty o prostokątnej sylwetce opartej na szerokiej podstawie, o mocnym kośćcu i pięknej muskulaturze. Ta stabilna budowa charakteryzuje psa silnego o zrównoważonym charakterze umiejącego zachować samokontrolę i powagę wobec zagrożenia. Z masywnej i mocnej głowy wydobywa się groźne i przenikliwe spojrzenie. Presa nie jest zaczepny, ponieważ ma potulne i dobroduszne serce wynikające z mocnego charakteru. Jednakże w przypadku zagrożenia reaguje szybko, zdecydowanie i skutecznie. Jego temperament pomiędzy limfatycznym a sangwinicznym pozwala mu utrzymywać, pomimo jego spokoju, postawę permanentnie czuwającą. Często leży zwinięty w kłębek z głową opartą o łapy spoglądając z ukosa na swoje otoczenie, które ma cały czas pod obserwacja. Zaniepokojony błyskawicznie zrywa się na nogi i przyjmuje postawę arogancką i twardą z ogonem do góry i wielką pewnością siebie. Ma doskonałą pamięć i z łatwością daje się szkolic. Jako pies obronny posiada temperament nieustępliwy i nie do powstrzymania, jeżeli zostanie sprowokowany, ale jednocześnie jest całkowicie podległy swemu panu, z którym się ślepo identyfikuje. Na Wyspach jest głównie używany do wypasania i ochrony stad bydła, doskonale zastępując pasterza. Potrafi wyprowadzić i przyprowadzić bydło na godzinę, zna chwile, kiedy należy przegonić je na inne pastwisko, gdy kończy się trawa. Doskonale potrafi podporządkować sobie powierzone mu stado. Presa ma szczególne predyspozycje do pilnowania i obrony, a jego charakter wierny i przyjemny sprawia, że doskonale nadaje się do życia wśród ludzi. Potrafi także zostać naszym wiernym towarzyszem. Bez problemu potrafimy nawiązać z Presa kontakt. Jest niezmordowany w stosunku do dzieci, wobec których nigdy nie przyjmuje pozycji dominujacej. Uwielbia zabawy z dziećmi, obdażając je szczerą milością, zawsze stara się je chronić i bronić. Presy są psami bardzo mało wymagajacymi, nawet amator nie będzie miał trudności z ich utrzymaniem i wychowaniem. Odporne na różne warunki atmosferyczne i środowiskowe potrafią do wszystkiego się przystosować. Ze względu na wspaniały charakter Presy są coraz bardziej powszechne na całym świecie.
Opublikowano przez: Dominika Malczyk
Data publikacji w serwisie: 2007-09-05
E-mail: nika@spidiland.com
WWW: http://www.spidiland.com