4 Choroba lokomocyjna

     Nie da się ukryć, że samochód jest ważnym elementem życia, często wręcz niezbędnym. Co jednak zrobić w przypadku, gdy nasz psiak odchorowuje każdy wyjazd? Pies, który bez problemów znosi jazdę samochodem to skarb - może on spędzać ze swym właścicielem więcej czasu i towarzyszyć mu w najróżniejszych miejscach i sytuacjach. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się choroby lokomocyjnej, trzeba przyzwyczajać szczeniaka do jazdy samochodem od najmłodszego wieku. Jeśli się tego nie dopilnuje, to najmniejszy wyjazd do weterynarza stanie się prawdziwym koszmarem i dla nas i dla naszego pupila, a z wyjazdów na działkę czy na szkolenie trzeba będzie całkiem zrezygnować. Zabierajcie szczeniaka na krótkie przejażdżki już od pierwszego dnia pobytu w waszym domu. Poniższe wskazówki powinny być pomocne:

1. Szczeniak powinien jeździć wyłącznie na tylnim siedzeniu. Powinien być zamknięty w klatce lub przypięty pasami bezpieczeństwa. Nie wolno go wozić bez żadnego zabezpieczenia – może się to źle skończyć zarówno dla szczeniaka, jak i dla ludzi siedzących z przodu.

2. Z początku przejażdżki powinny być krótkie, ale należy je odbywać codziennie. Szczeniak musi być minimum 2 godziny po posiłku, a wybrana trasa – możliwie bez zakrętów i wybojów. Po przejażdżce dobrze byłoby pobawić się trochę z psem, aby jazda skojarzyła mu się z czymś przyjemnym.

3. Nie krzyczcie i nie pocieszajcie szczeniaka, gdy popiskuje i całkowicie zignorujcie, gdy zdarzy mu się zwymiotować. Posprzątajcie dopiero po powrocie do domu, a następnego dnia skróćcie czas jazdy. Jeśli mimo to droga okaże się za długa, przejedźcie się tylko kawałek po podwórku.

4. Gdy po jakimś czasie szczeniakowi przestanie się zbierać na wymioty, stopniowo wydłużajcie trasę. Nie zapomnijcie pochwalić szczeniaka po zakończeniu każdej przejażdżki.

5. Dobrze jest zostawiać lekko uchylone tylne okno, gdyż dopływ świeżego powietrza zapobiega mdłościom. Szpara nie może być jednak na tyle duża, by szczeniak mógł wystawić przez nią głowę. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż może zostać uderzony wyrzuconym spod koła kamykiem lub zwyczajnie się przeziębić.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga – nigdy, nawet na krótko, nie zostawiajcie szczeniaka w zamkniętym samochodzie na słońcu. Psy są znacznie bardziej narażone na udar cieplny niż ludzie!

Opublikowano przez: Aleksandra Barkas
Data publikacji w serwisie: 2007-10-14
WWW: http://www.akita.inus.pl